Meme Sağlığı Hakkında

Meme Sağlığı Hakkında

Meme Sağlığı Hakkında

Kadınlarda en sık görülen kanser türünden biridir.Maalesef ülkemizde 10 kadından 1 tanesi meme kanseri olmaktadır.Meme kanseri kadınlarda kanserlerin %33 ü kansere bağlı ölümlerde %20 sinden sorumludur.Sıklığı yaşla birlikte artmaktadır.

Meme kanseri multidisipliner tedavi edilen sistemik bir hastalıktır. Erken tanı ve ideal tedavi ile hastalıktan tamamen kurtulma şansı vardır. Herkesin artık bildiği gibi erken tanı için yıllık kontroller çok önemlidir. Hastanın hiç bir şikayeti olmasa dahi yılda bir güvenilir bir yerde yapılan düzenli kontroller hastalığın çok erken evrede yakalanmasını sağlar.

40 yaş sonrası her kadın mamografi yaptırması yararlıdır.Risk faktörleri;

Yaş artışı

Östrojen maruz kalma

Kilo

Alkol tüketimidir

Yirmili yaşlarda memede ele gelen kitleler daha çok fibroadenom olur. Otuz ve kırklı yaşlarında memede kistler daha çok görülür. Eğer 35-40 yaştan sonra memede ele ağrısız kitle gelirse ilk planda kanseri düşünmek gerekir.

Memede ele gelen kitle birden fazlaysa veya her iki memede de ele geliyorsa bunlar daha çok kist veya fibroadenomdur. Kist ve fibroadenomlar zaman zaman hafif ağrılar da yapar. Bazen ele gelip bazen kaybolan kitleler de çoğunlukla önemsizdir.

Elinize gelen kitle dış yüzeyi düzgün ve meme dokusu içinde kolayca sağa sola, aşağı yukarı hareket ediyorsa iyi huylu olma ihtimali daha yüksektir. Buna karşılık taş gibi sert ve hareketsiz üstelik dış yüzeyi düzensiz olduğunda bunun kanser olma ihtimali daha yüksektir.

Kanser sanıldığının aksine ağrısız bir kitle şeklinde ortaya çıkar. Bir kitlenin “kanser veya iyi huylu” olduğunu el ile ayırt etmek bir hekim için dahi mümkün değildir. O nedenle siz elinize bir kitle geldiğinde mutlaka en kısa zamanda bizlere başvurun.

30 yıllık takiplerde mamografinin risk artışı yapmadığı ispat edilmiştir.Özellikle dijital mamografi aletlerinde radyasyon miktarı 10 kattan daha azdır.Tanı için mamografi cihazının iyi bir görüntü vermesi çok önemlidir.Hastanemizdede digital mamografi cihazı kullanılmaktadır.

Mutlu ve sağlıklı günler dileğimle…

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek