Mide Balonu Hakkında

Mide Balonu Hakkında

Mide Balonu Hakkında

MİDE BALONU UYGULAMASI NEDİR, NASIL YAPILIR?

Mide balonu; obesite yani şişmanlık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Cerrahi ameliyatlardan farklı olarak endoskopi yardımı ile uygulanır. İşlem sedoanaljezi olarak tanımlanan hafif anestezi altında ve ehil ellerde yaklaşık 20 dakikada tamamlanır. Mide balonu silikon veya polietilen maddeden oluşan bir materyeldir. Bu materyel endoskop yardımı ile mideye ilerletildikten sonra içi 400-700 cc arası serum fizyolojik veya hava ile doldurularak mide içinde şişirilir. Balon şişirildikten sonra mide üst kısmında fundus olarak nitelenen bölgeye yerleştirilir.

MİDE BALONU KİMLERE UYGULANIR?

Mide balonu hafif obes yani VKİ (Vücut Kitle İndeksi) 25 – 35 arası olan hastalarda ideal kiloya ulaşmak için veya VKİ 40 üzeri olan hastalarda ameliyat öncesi ara yöntem olarak uygulanır.

MİDE BALONU VÜCUTTA NE KADAR KALABİLİR?

Günümüzde iki farklı mide balonu tipi vardır. Bunlar 6 ve 12 ay olarak uygulanabilir. Hiçbir balon midede 1 yıldan uzun süre bırakılmamalıdır. Uzun süre midede kalan balonun yapısı bozulduğu için midede enfeksiyon kaynağı olabilir, delinebilir. Ayrıca süreyi geçen kalımlar midede gastrit, ülser gibi reaksiyonları artırabilir.

MİDE BALONU UYGULAMASININ NE GİBİ KOMPLİKASYONLARI VARDIR?

Öncelikle mide balonu uygulamasının komplikasyonlarının çok az ve nadir olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle mide ameliyatları ile karşılaştırdığımızda çok daha güvenli bir yöntemdir. İşlem sırasında midede delinme ve damar yaralanması gibi problemlerle ehil ellerde yok denecek kadar az karşılaşılır. Nadir görülen bir durum özellikle balonun normal süresinde çıkarılmadığı durumlarda delinmesidir. Delinen balon barsaklara inerek bazen tıkanmaya neden olabilir. Bunun önüne geçmek için balona verdiğimiz sıvıyı metilen mavisi denen madde ile renklendiririz. Delinme durumunda midedeki sıvı idrarı renklendirir. Önceden uyarılan hasta hemen doktoruna başvurduğu takdirde sönmüş balon barsaklara inmeden endoskopla çıkarılır.

MİDE BALONU KİMLERE UYGULANMAZ, İŞLEM ÖNCESİ NELERE BAKILIR?

Balon uygulaması mide fıtığı, eroziv gastrit veya mide ülseri olan hastalara uygulanmamalıdır. Bu nedenle işlem öncesi endoskopi ile mide ayrıntılı incelenmelidir. Ayrıca işlem öncesi hastanın önemli bir sistemik hastalığı, hormonal bir bozukluğu olup olmadığı ayrıntılı incelenmelidir. Uygulama bu tür rahatsızlıkları olmayan ve 18 – 65 yaş arası obesite hastalarına yapılabilir. Yaş skalası son zamanlarda 15 – 75 arasına çıkmaya başlamıştır.

MİDE BALONU NE KADAR KİLO VERDİRİR?

Mide balonu uygulaması ile ortalama kişinin toplam kilosunun % 20-25’i verilebilir. Hastaların % 60-70’i bu uygulama ile ideal kilolarına kavuşurlar. Ortalama verilen kilo uyumlu hastalarda 20 civarıdır, 25-30 kiloya kadar çıkabilir. İstenen kilo kaybına ulaşmak için hasta uyumu çok önemlidir. Hasta doktor ve diyetisyen tarafından önerilen diyet ve spor önerilerine mümkün olduğunca uymalıdır. Bu motivasyonu yakalayan hastalarda ideal kiloya ulaşmak çok daha mümkündür.

UYGULAMA SONRASI HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ NEDİR?

Balon uygulaması sonrası dinlenme odasında 2 saatlik müşahade yeterlidir. Hasta evine gidebilir. Fakat ilk 3 gün vücut mideye konulan balona reaksiyon göstererek bulantı, kramp, ağrı gibi şikayetlere neden olabilir. Bu şikayetler özellikle ilk gece daha yoğundur ve 3. gün sonrası kaybolur. Özellikle ilk gecenin daha rahat geçirilmesi için hasta ertesi sabaha kadar hastanede tutulabilir. Bu süreçte verilecek olan yardımcı serum ve ilaçlarla belirtilen şikayetler azaltılıp hastanın balona uyum süresi çok daha rahat atlatılabilir.

MİDE BALONU NASIL ÇIKARILIR?

Balon aynı takıldığı gibi endoskopi yardımı ile ve hafif anestezi altında yaklaşık 15-20 dakika içinde çıkarılır. Hastanın çıkım sonrası hastanede kalmasına gerek yoktur, 2 saat müşahade sonrası evine gidebilir.

UYGULAMA SONRASI İZ KALIR MI?

Mide balonu endoskop yardımıyla ağızdan girilerek yapıldığı için işleme dair hiçbir iz veya bulgu yoktur.

MİDE BALONU BİRDEN ÇOK UYGULANABİLİR Mİ?

Balon uygulaması eğer hasta işlem nedeniyle kilo veriyor fakat hala ideal kiloya ulaşamamış ise tekrarlanabilir. Fakat midenin dinlenmesi açısından ikinci balonun ilk balon çıkarımından 3 ay kadar beklendikten sonra uygulanması önerilir.

BALON ÇIKARILDIKTAN SONRA YENİDEN KİLO ALINIR MI?

Balonun uygulandığı 6-12 aylık süreç içinde kişi yeterli uyumu sağlarsa beslenme ve yaşam düzenini kalıcı olarak değiştirebilir. İşte bu hastalarda yeniden kilo alım oranları oldukça düşüktür. Fakat eski alışkanlıklarına dönen hastalar için ameliyatlar dahil bütün yöntemlerde geri kilo alımı mümkündür.

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek