Mide Botoksu Hakkında

Mide Botoksu Hakkında

Mide Botoksu Hakkında

BOTOKS NEDİR?

Botoks botilinium denilen aslında kasları felç eden toksin içeren bir maddedir. Tıp dünyasında kozmetik ve estetik başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Genel cerrahi bünyesinde de uzun zamandır makat çatlakları ve çeşitli özefagus hastalıklarında kullanımı devam etmektedir. Son yıllarda botoks denilen toksin obesite tedavisinde de kullanılmaya başlanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

MİDE BOTOKSU NASIL UYGULANIR?

Mide botoksu endoskopi yardımıyla, hafif anestezi desteğiyle yarı uyur vaziyette uygulanır. İşlem 15-20 dakika sürer. İşlem sonrası 2 saat müşahade yeterlidir, hastanede yatış gerekmez. Hasta günlük hayatına hemen devam edebilir. Botoks maddesi mide içine yaklaşık 20-24 farklı bölgeye enjeksionla yapılır.

BOTOKS UYGULAMASI NASIL KİLO VERDİRİR ?

Botoks kilo verimi için iki farklı şekilde yardımcı olur. Birinci etki için toksin midenin antrum denilen alt kısmına uygulanır. Buradaki kaslar felç edildiği için gıdaların boşalımı ve asit salgısı yavaşlar. Mideden yaklaşık 4-6 saatte boşalan gıdaların boşalımı 12 saate kadar uzar. Kişi bu nedenle tokluk hissi duyar. İkinci etki ise midenin fundus denilen tepe kısmındaki kasların felç edilmesi ile sağlanır. Burada iştah merkezi vardır ve Ghrelin denen iştah hormonu salgılanır. Uygulama sonrası Ghrelin hormonu salgısı baskılanarak kişinin iştahında da belirgin azalma sağlanır. Yani botoks uygulaması hem açlık hissinin hem de iştahın azalmasını sağlar.

MİDE BOTOKSU NE KADAR ETKİLİDİR VE TEKRARLANABİLİR Mİ?

Mideye botoks uygulandıktan sonra etkisi 4-6 ay kadar devam eder. Hasta uyumlu ve kilo veriyor ise iki nadiren üç kez işlem tekrarlanabilir.

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGULANIR ve BEKLENEN KİLO KAYBI NEDİR?

Mide botoksu vücut kitle indeksi 25-35 arası olan ve hafif obes kabul edilen hastalara uygulanabilir. İndeksi 35 üzeri olan daha ağır obesite hastalarında cerrahi yöntemlerin seçilmesi uygundur. Hastalarda total ağırlığın % 10 – 15’i kadar, ortalama 15 kilo kaybı beklenir. Fakat uyumlu ve motive hastalarda daha fazla kilo kaybı da mümkündür.

BOTOKS UYGULANMASI SONRASI KOMPLİKASYONLAR NELERDİR ve KİMLERE YAPILMAMALIDIR?

Mide botoksu komplikasyon oranları oldukça düşük olan güvenli bir yöntemdir. Midede delinme, kanama ve mide duvarı nekrozu gibi problemler oldukça seyrek görülür. Uygulama diabet hastaları, vaskülit gibi immün sistem hastaları, midesinde ağır gastrit veya ülser olanlar, safra reflüsü olanlar ve botoks allerjisi mevcudiyetinde uygulanmaz. Bu nedenle işlem öncesi iyi bir özgeçmiş incelemesi ve endoskopik bakı gereklidir.

KİLO VERMEK İÇİN BOTOKS UYGULAMASI TEK BAŞINA YETERLİMİDİR?

Mide botoksu diyet, spor gibi yöntemlerle başarılı olamamış ve yeterli iradeyi gösteremeyen hastalara açlık hissi ve iştahı azaltarak destek ve yardımcı olan bir yöntemdir. Fakat istenilen kilo verimini sağlamak için hastanın yeterli motive olması ve diyetisyen, gereğinde psikolog yardımı alması önemlidir. Miktarı azalan yemeklerin kalori ayarı profesyonel destek ile yapılırsa maksimum başarıya ulaşılabilir.

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek